Anabolik steroidler ve hastalıkları

Anabolik steroidler gündemde kötü olarak anılsa da erkeklik hormonuyla olan ilişkisinden ötürü tıpta tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Konu hakkında bilgi sahibi olmayan pek çok kişi fikir beyan etmekte ve kişileri yanlış yönlendirmektedir. Spor yapan kesimin performans artırma sebebiyle kullanması kötüye kullanma olarak bilinir. Fakat steroidlerin olumsuz etkilerini, düzensiz kullanımda, alkolla beraber tüketildiğinde gösterme ihtimalleri artabilir. Doktor kontrolünde steroid satın al ile kullanıma başlamadıysanız ve herhangi bir hastalığınız varsa bilinçsiz kullanımdan sakınmalısınız. Tedavi amaçlı ilaç kullanıyorsanız ve steroid başlama kararı aldıysanız ilaç ile temasının ne gibi sonuç vereceğinden emin olmak için uzman görüşü almalısınız.

Steroidler alındığı doza bağlı olarak hücre büyümesini uyarır. Bunun sonucunda kas liflerinin boyutu artar ve kas kitlesi büyüyerek güç kazanmaya başlar. Steroidler yapay testosteron olarak bilinse de erkeksi özelliklerin oluşmasına sebep olur. Kısırlık gibi güçlü hastalıkların tedavisinde kullanılan steroid ilacı yalnızca güvenilir satış sayfalarından steroid satın al seçeneği ile temin edilmelidir. Kadınların steroidi yüksek dozlarda alması, belli bir süre çerçevesinde kullanmaya başlaması kıllanma ve seste kalınlaşma gibi problemleri beraberinde getirecektir. Bu beklenmeyen bir etki değildir. Erkekler içinde bu etki söz konusudur fakat göze batmaz çünkü erkeklerde kıllanma daha fazladı ve sesleri de genel itibari ile kalındır.

Profesyonel sporcular yarışmalara katılmadan bir süre önce steroid satın al sayfalarından alışveriş yaparak steroid kürlerine yönelirler. Bu şekilde kısa sürede performanslarını artırmayı hefelerler. Steroidler bu tip durumlarda doping görevi üstlenmektedir. Daha önce steroid kullanmamış bir birey, spor yapmıyor ve düzenli beslenmiyorsa steroid tercih ederken başlangıç için uygun olanları tercih etmelidir. Uzman görüşü almak ve kullanılması uygun dozların ayarlanması steroidlerin yan etkilerinin ortaya çıkmasını azaltabilir. Steroidleri kombin yaparak kullanan sporcular bunu yaygın olarak istifleme adıyla anmaktadırlar. Makalenin amacına uygun olarak kişiler steroidlerin performans artırma özelliklerinin ortaya çıkması için tıbbi amaçla kullanılan miktardan yüksek alması gerekir. Bu da dozun kontrolsüzce kullanılması demektir. Olası yan etkiler göz önünde bulundurularak kullanmaya karar verilmelidir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Mesaj gönder
1
Yardımamı ihtiyacınız var?
Uzman kadromuz 7/24 sorularınızı cevaplamak için whatsapp destek hattında beklemektedir. Ürün sipariş etmek için lütfen site üzerinden işlem yapınız.